Jedná se o významný vrcholně barokní zámek, jeden z nejpozoruhodnějších v Čechách, vycházející z italských barokních vil. V roce 1950 byl zámek zkonfiskován tehdejšímu majiteli a stal se pak nejprve objektem pro školy v přírodě, později zařízením pro mravně narušenou mládež a záchytný dětský domov. Po revoluci byl zámek vydán v restituci a později jej koupil soukromý majitel, který jej postupně renovuje. Až zámek projde kompletní rekonstrukcí bude v sezóně zpřístupněn v návštěvním okruhu. 

historický vývoj

Jedná se o významný vrcholně barokní zámek, jeden z nejpozoruhodnějších v Čechách, vycházející z podoby italských barokních vil. Jeho autor je neznámý, ovšem někteří odborníci se domnívají, že jím mohl být plzeňský archutekt Jakub Auguston (1668-1737). Německá odborná literatura zase někdy polemizuje nad jménem Jana Fischera z Erlachu (1656-1723). Také je zde pravděpodobná možnost, že stavitel hrabě Prosper von Sinzendorf a jeho manželka Filipina rozená z Althanu, často pobývající u vídeňského dvora, si nechali ve Vídni zhotovit plány, podle kterých Jakub Auguston zámek postavil.

Zámek má podélný půdorys se dvěma oválnými sály uprostřed – jedním je vstupní vestibul, druhý je salla terrena v přízemí. Dále jsou zde dva oválné sály v patře. Hlavní dominantou osově souměrného půdorysu jsou trojboké rizality na delších stranách zámku. Vchod obrácený do zahrady je doplněn schodištěm, reprezentativním portálem a balkonem neseným dvěma Atlasy či Herkuly. Balkon nad nimi je zdobený dvěma dětskými alegoriemi ročního období.

Zajímavostí je, že původní plán zámku byl natolik ovlivněn italskou vilovou architekturou, že se původně do otevřeného oválného vestibulu přijíždělo kočáry a až tam se vstupovalo do samotného zámku.

Zámecká zahrada byla osově rozdělena několika terasovitými schody a bazénem. V 19. století byl park přeměněn, jako mnoho dalších zámeckých zahrad, na tehdy tak moderní park anglického typu. Roste zde 32 druhů jehličnanů: borovice těžká, české cypřišky, jedle stejnobarevná i kavkazská, jinan, limba, smrk východní i rezavý a další. Z 50 druhů listnatých stromů zde vyniká dub americký, dub sloupovitý, kaštanovník jedlý, lípa americká, líska turecká. Z keřů pak návštěvníka nejvíce zaujme jeřábník, rdesno či žlutolistá tušalaj.

převzato z knihy ODEMČENÉ ZÁMKY – stopy baroka v krajině (kráceno)
text © MAS Český Západ, Marie Válová, 2014

> knihu bude možné na akci zakoupit, případně ji lze objednat na e-mailu akce@mascz.cz